fbpx
kliknij, aby włączyć zoom
Szukam ...
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
open map
Widok Mapa drogowa Satelita Hybrydowa Teren Moja lokalizacja Pełny ekran Poprzedni Następny
Wyszukiwanie podstawowe
Wyszukiwanie podstawowe
Wyszukiwanie zaawansowane
znaleziono 0 wyników
Wyniki wyszukiwania

Wywiad z Firmą Football Academy.

Dodane przez Redakcja co do 8 lipca 2020
| 0

Football Academy to największa w naszym kraju sieć szkółek piłkarskich przeznaczona dla dzieci od 4 do 12 roku życia – mówi Krzysztof Łoś – dyrektor ds. rozwoju sieci.

Naszym partnerom przekazujemy gotowy koncept prowadzenia akademii piłki nożnej. W początkowym etapie są to kwestie związane z przygotowaniem oddziału do pierwszego treningu, a później dbamy o to, żeby oddział rozwijał swoje skrzydła na lokalnym rynku Jednym słowem dajemy im wszystkie narzędzia potrzebne do prowadzenia własnego biznesu od kwestii marketingowych poprzez rozwiązania technologiczne aż po kwestie związane ściśle z Know How Akademii. Nie trzeba się martwić o żaden aspekt funkcjonowania przedsięwzięcia, nawet tym czy muszę mieć własną działalność gospodarczą, bowiem prowadząc oddział FA nie trzeba takowej zakładać.
Warto dodać, że sieć szkółek piłkarskich Football Academy to nie jedyna nasza działalność. Poza szkoleniem dzieci od 4 do 12 roku życia w naszym portfolio znajdują się między innymi zajęcia dla jeszcze młodszych dzieci – projekt Football Baby, mamy także własną szkołę mistrzostwa sportowego: Football Academy School Of Exelence gdzie trafiają najlepsi zawodnicy z oddziałów Football Academy.

Co się wydarzyło w 2008 roku ?

Historia Football Academy jest bardzo ciekawa. Wszystko zaczęło się jeszcze w 2008 roku kiedy to przyszły założyciel szkółki i prezes projektu Football Academy podróżował po Wielkiej Brytanii i mając okazję wiedzieć jak wygląda szkolenie w tym kraju zestawił to sobie z tym co widział na zajęciach swojego siostrzeńca tutaj w Polsce. Nie muszę chyba mówić, że standardy znacznie odbiegały od tego co prezentowało się na wyspach. To było impulsem do założenia szkółki pierwszej szkółki w Opolu. Po tym jak szkółka opolska osiągnęła sukces w mieście gdzie istniało kilka innych pręźnie działających akademii piłkarskich padł pomysł dlaczego nie rozwijać tego na terenie całego kraju. Tak rozpoczęła się ekspansja Football Academy na całą Polskę.

Czy w tym czasie udało się wypracować model współpracy pozwalający na osiągnięcie sukcesu w branży?

Jak już wspomniałem pierwsza szkółka piłkarska powstała w Opolu. Inauguracyjny trening rozpoczął się 1 kwietnia 2009 roku. Na rynku jesteśmy już więc 11 lat. Ta ponad dekada funkcjonowania nauczyła nas, że nie ma jednego, stałego modelu współpracy. Oczywiście działamy na podstawie stałych niezmiennych zasad, które będą funkcjonowały niezależnie od otoczenia rynkowego, jednak jesteśmy też świadomi że wszystko wokół się zmienia, dlatego na bieżąco dostosowujemy się do rzeczywistości i aktualnie panujących trendów doskonaląc nasz model współpracy. Kto tego nie robi nie masz szans na rozwój swojego biznesu.

Jak na przestrzeni czasu zmienił się sposób prowadzenia działalności? Czy łatwiej było kiedyś czy teraz?

Trochę wyprzedziłem odpowiedź w poprzednim pytaniu😊 Kiedyś na pewno było łatwiej. Jak wchodziliśmy na rynek piłki nożnej byliśmy prekursorem w branży nowoczesnej piłki nożnej dzieci. Nieskromnie powiem, że stanowiliśmy wzór do naśladowania dla innych akademii i klubów prowadzących szkolenie dla najmłodszych. Często obserwowaliśmy, że nasze rozwiązania są skopiowane i to jeden do jednego. Nie mamy o to pretensji. To nam pokazuje, że to co robimy jest po prostu dobre. Teraz na rynku sieciowych akademii jest już kilkanaście. Każdy gorzej lub lepiej zrozumiał już o co chodzi w szkoleniu dzieci i młodzieży. Konkurencja jest więc spora. Niemniej śmiem twierdzić, że dalej jesteśmy liderem na rynku, o czym niech świadczy skala i zasięg naszej akademii.

Jaki jest koszt przystąpienia do sieci? Od czego jest on zależny? Czy mają Państwo kilka modeli współpracy?

Aby założyć szkółkę piłkarską pod szyldem Football Academy nie trzeba mieć dużych środków. Tak naprawdę 500 zł na start wystarczy! Tak tylko tyle. To koszt przygotowanej przez nas kampanii reklamowej, która da odpowiedź czy jest wystarczająca ilość chętnych w danej lokalizacji. Dopiero wówczas, kiedy kampania reklamowa okazała się sukcesem i kiedy już wiadomo, że akademia będzie sprawnie funkcjonować trzeba zamówić sprzęt sportowy i odzież potrzebną do przeprowadzenia pełnowartościowego treningu. Tutaj koszt wynosi ok. 4 tysiące złotych. Nie zmienia to faktu, że założenie własnej szkółki piłkarskiej to niecałe 5 tysięcy złotych. W Football Academy nie pobieramy żadnych opłat przed rozpoczęciem funkcjonowania szkółki tj. rozpoczęcia zajęć. Nie ma też żadnych opłat licencyjnych.

Czy obecnie mając na uwadze co raz większe wymagania konsumentów dotyczących produktów i usług – są Państwo w stanie zapewnić wysoką jakość świadczonych usług i z czego to wynika?

To jest cały czas o czym mówię. Gdybyśmy tego nie robili już dawno rynek zweryfikowałby naszą działalność. Football Academy to nie jest szkółka piłkarska, w której zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu i na tym kończą się atrakcje dla dzieci. Swoim podopiecznym zapewniamy szereg dodatkowych atrakcji i inicjatyw na szczeblu centralnym: możliwość trafienia do kadry regionalnej a później Reprezentacji Polski Football Academy, udziałem w wielkim turnieju piłki nożnej Mistrzostw Polski Football Academy i wielu inicjatywom lokalnym, którymi organizatorami są już nasi partnerzy lokalni. Podobnie jest jeśli chodzi o trenerów czy managerów oddziałów. Im też zapewniamy wszystko co potrzebne do rozwoju: staże krajowe i zagraniczne, cykliczne szkolenia a przede wszystkim stałą opiekę naszych pracowników, którzy pomagają im prowadzić ich lokalny oddział. Nie zapominamy także o rodzicach. Im też staramy się zapewnić najwyższą jakość obsługi: przede wszystkim pod kątem komunikacji.  Naszą siłę stanowi ogromnie rozbudowana sieć. To dzięki niej udało nam się tak wiele osiągnąć.

Po jakim czasie następuje potencjalny zwrot z inwestycji, którą musi ponieść franczyzobiorca?

To nie jest łatwe pytanie. Wszystko zależy od tego, ile dzieci przyjdzie na pierwszy trening. Taką rentowność można osiągnąć już nawet w pierwszym miesiącu funkcjonowania. Tak było w przypadku zeszłorocznego startu oddziału Football Academy w Chełmnie. Tam na pierwszy trening przyszło aż 100 zawodników. Tam nie tylko osiągnięto zwrot z inwestycji ale oddział wypracował już pierwsze zyski. Z reguły jednak zwrot z inwestycji następuję po 2 do 4 miesięcy.

Czy wasz koncept lepiej się sprawdza w mniejszych czy większych miastach? Czy rekomendujecie konkretne wymagania dotyczące liczby mieszkańców?

Wielkość miasta nie ma znaczenia. Oczywiście determinuje ona jak duża może być akademia ze względu chociażby na liczbę dzieci w danej miejscowości, ale na pewno nie przesądza o powodzeniu przedsięwzięcia. Wspominany już przeze mnie ośrodek w Chełmnie. Miasto liczy zaledwie 15 tysięcy mieszkańców a szkółka liczy już ponad 150 adeptów. Mamy szkółki w gminach liczących zaledwie 3 tysiące mieszkańców. Dlatego powiem to jeszcze wielkość miasta nie ma znaczenia przy prowadzeniu szkółki piłkarskiej.

Czy potencjalny franczyzobiorca może liczyć na wyłączność w danym mieście?

Tak, każdemu franczyzobiorcy zapewniamy wyłączność terytorialną w promieniu 15 km od terenu jego działalności. Nie chcemy bowiem doprowadzić do sytuacji w której dojdzie do konfliktu interesów dwóch lub więcej naszych partnerów. Wyjątek od tej reguły stanowią największe miasta w Polsce: Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław i Kraków.

Co stanowi Państwa przewagę konkurencyjną pozwalającą na wyróżnienie się w segmencie franczyzodawców?

Bez wahania powiem: brak konieczności zakładania działalności gospodarczej i niskie koszty inwestycji. Nie znam takiego systemu franczyzowego, który nie wymaga zakładania własnej firmy, a jednocześnie daje autonomię działania. A z drugiej strony ze święcą w ręku szukać takiej franczyzy gdzie całość inwestycji zamyka się w 4000 zł a rentowność można osiągnąć już w pierwszym miesiącu działalności.

Jakie są plany na rok 2020 / lub nawet dalsze okresy?

W tym wyjątkowym roku chcemy przede wszystkim zrealizować to czego nie udało się zrealizować przez pandemię. Nasze projekty takie jak Mistrzostwa Polski Football Academy, zgrupowania reprezentacji Polski Football Academy i pozostałe projekty, które musiały zostać zawieszone. Poza tym w lutym tego roku nawiązaliśmy współpracę ze Sportingiem Lisbona. Ta współpraca też jeszcze nie rozwinęła swoich skrzydeł.

Na jaką pomoc może liczyć potencjalny franczyzobiorca? Czy organizowane są szkolenia?

Na kompleksową😊 Pomożemy najpierw w procesie przygotowania oddziału do startu: znalezieniu obiektu treningowego czy trenera, przeprowadzimy skuteczną kampanię reklamową a po stracie oddziału zadbamy o prawidłowy rozwój ośrodka. Oczywiście organizujemy szkolenia  i to zarówno kadry managerskiej jak i trenerskiej.

Dlaczego warto wejść w ten biznes?

Bo można połączyć przyjemne z pożytecznym. Ten biznes daje dużo radości. Kiedy widzisz, że dzieci się rozwijają i czerpią radość z uprawienia piłki nożnej, a jednocześnie możesz na tym zarobić to czego chcieć więcej😊

Porada przedsiębiorcy dla przedsiębiorcy? Co radzą Państwo przyszłemu przedsiębiorcy?

Zaangażuj się a na pewno a zbierzesz owoce. Przez pryzmat 10 lat mogę śmiało powiedzieć tam gdzie ośrodek jest zarządzany przez managera, który poważnie podszedł do otwarcia akademii, ten teraz „spija” śmietankę. To nic odkrywczego, ale wiele osób zapomina, że w systemie franczyzowym dostaje się tylko narzędzia, ale to od franczyzobiorcy zależy jak je wykorzysta.

Czy rekomendują Państwo współpracę z Football Academy dla osób, które chcą się przebranżowić?

Trudne pytanie. Zakładając szkółkę piłkarską trzeba przede wszystkim być tego świadom. To nie jest biznes, który jest oderwany od ludzi. Bez pasji, zaangażowania to nie pójdzie w dobrym kierunku. Zabrzmi to trochę drastycznie, ale jeżeli nie kochasz dzieci, sport to dla Ciebie niepotrzebny dodatek do życia to otworzenie szkółki piłkarskiej dla dzieci nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli natomiast praca z ludźmi sprawia Ci przyjemność, a piłka nożna to dla Ciebie więcej niż sport to jak najbardziej możesz myśleć o własnej akademii piłkarskiej. Szczególnie, że nie wymagamy od naszych franczyzobiorców, aby było to ich jedyne źródło działalności.

Jak obecna sytuacja związana z COVID -19 wpłynęła na działalność firmy?

Na szczęście najgorsze mamy już za sobą. Najgorzej było w marcu i kwietniu kiedy to nie mogliśmy prowadzić działalności. Teraz kiedy już w zasadzie nie ma żadnych obostrzeń w zasadzie wróciliśmy do stanu sprzed epidemii. Re W tych najtrudniejszych czasach przenieśliśmy się do Internetu i prowadziliśmy treningi on line. To na pewno było dal nas nowe doświadczenie. Co więcej przeprowadzaliśmy „wirtualne mecze”, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników Football Academy, tych małych i tych dużych.

Jaką pomoc otrzymali franczyzobiorcy podczas pandemii?

W najtrudniejszym okresie dla naszych franczyzobiorców zaproponowaliśmy im kilka rozwiązań, tak żeby dopasować się do każdego indywidualnie. Można było odroczyć całkowicie płatności na późniejszy okres lub ponieść tylko ich część. Nasz program przewiduje, że w tym czarnym scenariuszu oddziały, którym na jesień nie będzie się wiodło mogą liczyć na prawie całkowite zniesienie opłat franczyzowych.

Zapraszamy na stronę Football Academy

https://www.footballacademy.pl/

Porównaj oferty